Maths Mate Term 4 Sheet 5 Question 22

Predict ;I predict this is going to be about fractions and order of operations.

Read:

Which deal is cheaper per gram?

$5 – 500g

$3 – 250g

Clarify: Nothing

BIG Question: Which deal is cheaper?

Tool: Break the problem into manageable parts

Solve: To solve this question I simply noticed that the first option gives you twice the amount as the second. But the second costs more then half the price of the first option. This means the first option is cheaper per gram.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *